Honnan ered a korcsolya?
A tlnek is megvan a maga varzsa! A hideget ugyan nehz elviselni, de mris jobb az ember kzrzete, ha esik a h, s a tkrsimra fagyott jgen gondtalanul siklik a korcsolyjval. m azon vajon elgondolkodtl-e mr, amikor felcsatolod a lbadra a szuper manyag koridat, hogy honnan ered ez a nagyszer tli sport s maga a korcsolya?
Manapsg az egyik legkedveltebb tli sport a jgkorcsolya, amelynek tbbfle vltozata mg a tli olimpik versenyszmai kz is bekerlt. Radsul neknk magyaroknak mg az az elnye is megvan pldul a selssel szemben, hogy nem kell elutazni hozz a hegyekbe, hanem brhol mvelhetjk, ahol jg van. St, a korcsolya mostansg olyan nagy divat, hogy nemcsak a termszetes ton befagyott vizeken siklunk, hanem mjgplykon is.
Mint oly sok minden ms dolog az letben, az szaki npek mondi szerint a korcsolya is az sidkbl s az istenektl szrmazik. Ez termszetesen csak legenda, annyi azonban biztos, hogy mr az sidkben is elbvlte az embereket a befagyott tavak s folyk ltvnya. Az skori leletek pedig arrl tanskodnak, hogy az els korcsolykat csontbl ksztette az ember.
A sporttrtneti szakknyvek szerint az eurpai korcsolyzs kezdete a XIII-XIV. szzadra nylik vissza, amikor is a nmetalfldi lakossg eleinte tli kzlekeds, majd ksbb sportols s szrakozs cljbl a lbra csontbl, majd ksbb vasbl s fbl kszlt korcsolyt erstett.
A vasl biztonsgosabb tette a jgen val mozgst, nvelte a gyorsasgot, s knnyebb tette az irnyvltoztatsokat. Vaslre azonban csak a mdosabb polgroknak telt: a szegnyebbek botok, illetve vitorla segtsgvel prbltk az elrehaladst s az irnyvltst zkkenmentess tenni. A vaslek rvn pedig rjttek az emberek, hogy a jg tncmozdulatok vgzsre is alkalmas: nagyszeren lehet prgni s forogni rajta.
Ezutn pedig mr csak tkletesteni kellett a sportot. Az amerikaiak voltak az elsk, akik korcsolyikat teljes egszben fmbl ksztettk. 1860-ban mr igen sokfle korcsolyamodellel rendelkeztek, amelyek a legklnbzbb felerstssel mkdtek. Ezek kzl Eurpban a "Halifax" terjedt el legjobban, amelyet egy rugalmas kengyel benyomsval a cip talphoz s sarkhoz lehetett ersteni.
Magyarorszgon egszen az 1860-as vekig a korcsolyzs nem volt divatos sportg, a nk krben pedig klnsen nem. Az 1860-as vek vgn - valsznleg a bcsi eldk hrre - Budapesten is szervezkedni kezdett nhny fiatalember, hogy meghonostsa ezt a sportgat magyar fldn is.
A nk s az ifj lenyok szmra eleinte kifejezetten krosnak vltk ennek a testmozgsnak az elsajttst s gyakorlst. Ugyanis egyes vaskalapos nevelk gy gondoltk, hogy a lenyok letrnek az erny tjrl, ha lbukra korcsolyt csatolnak. Voltak orvosok is, akik azt terjesztettk, hogy a fiatal ni szervezetnek rt a korcsolyzs, hiszen knny felfzni s meghlni ilyenkor.
A vrosligeti korcsolyaplya ltrehozsa azonban "megtrte a jeget": egyre tbben s tbben merszkedtek a befagyott vztkrre, s olyannyira megszerettk ezt a sportot, hogy korcsolyaegyletet is alaptottak a fvrosban, majd a vidki vrosokban is.
A nk pedig klnsen megkedveltk a jgen val siklst: szmukra a korcsolyzs tbb volt, mint egy egyszer sport. A korcsolyzs kln ruhadivatot hvott letre. A fiatal lnyok a jgplyn tallkoztak hdolikkal, a frjes asszonyok szmra pedig a jgplya volt a trsasgi let s a "divatbemutat" egyik szntere a mlt szzad vgn.
Ha ma mr nincs is ekkora trsadalmi jelentsge a jgkorcsolynak, mgis egy divatos sportg. s hogy mi teszi annyira vonzv, azt jl kifejezi ez az 1872-bl val jsghr: "... az ember sohasem kzelti meg a madr replst annyira, mint a korcsolyn. A vgtat l szlsebesen visz tova ... de szenved rszesei vagyunk a gyors mozgsnak ... a velocipd (kerkpr) nehzkes mechanikai munka, hol ernket a gp hajtsa emszti fel; a korcsolyn magunk szllunk ..."